Pavol Hammel portrét
Pavol Hammel

Biografia

Hráč

V hudobnom svete existujú kométy, ktoré priletia, prudko zažiaria a zhasnú. Sú tu aj hviezdy a hviezdičky, ktoré na oblohe populárnej hudby žiaria dlhšie. Nájdu sa dokonca aj stálice, ktoré dlhé roky produkujú výnimočnú kvalitu. No a potom je tu Pavol Hammel.
Písať o legende, ktorá dokáže neuveriteľných šesť dekád tvoriť vysoký nadštandard okorenený množstvom hitov, je nevďačná úloha. Samotný Pali by namietal ako prvý, lebo je to ten vzácny typ umelca, ktorý nestrháva pozornosť na seba, ale dáva vyznieť pesničkám. Preto by aj podobné riadky akiste otočil na žart a ironizoval by sám seba, lebo nadhľad a dobrá nálada sú s ním prirodzene spojené. Pavol Hammel skrátka nešpekuluje, ale poctivo dáva do každej pesničky veľký kus seba. Aj preto mu poslucháč jednoducho verí to, čo mu spieva. Špeciálne na textoch si dáva mimoriadne záležať. Od prvých albumov až po dnes je jasné, aké dôležité sú pre neho ich posolstvá.

Započúvajte sa opäť do Hammela. Spoznáte obraz doby, ktorý sme tu vyše polstoročie žili. V tých piesňach objavíte samých seba. Ich nadčasovosť je pritom obdivuhodná a aj staršie kúsky majú čo povedať takisto v dnešnej dobe. Pre mnohých milovníkov pôvodnej slovenskej hudby je Pavol Hammel slovenským národným pokladom. Hráč, ktorý sa prespieval životom a stále má čo povedať.